Kde můžete darovat?

Perlová 371/5, 110 00 Praha 1 Staré město

Máte dotazy?

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zavolejte:

+420 224 284 866 - recepce

+420 727 841 899 - telefonistka

Carasplasma

Staň se i ty pravidelným dárcem krevní plazmy a zapoj se do osvětové kampaně UDĚLEJ TO. Připoj se i ty...

O dárcovství - Udelejto.cz

Proč darovat krevní plazmu?

240 F 60756254

Dárce krevní plazmy potřebujeme, protože na léčbě plazmatickými bílkovinami závisí životy ostatních lidí. Darování krevní plazmy je proto často označováno jako „dar života“. 

Pro mnoho pacientů se vzácnými onemocněními je to jediná dostupná léčba. Vaše krevní plazma bude použita k přípravě léků, které se používají k léčení řady problémů a onemocnění. 

K čemu bude Vaše krevní plazma použita?

  • Koagulační faktory - tělo lidí s poruchami krvácivosti není schopné řádně ránu zacelit a zastavit krvácení. V důsledku toho může i malé poranění způsobit vnitřní krvácení, poškození orgánů nebo i smrt.
  • Imunoglobuliny nebo IVIG - existuje více než 150 primárních poruch imunitního systému (PID). Těmto pacientům nefunguje správně imunitní systém a nezabírají u nich běžná antibiotika. Bez IVIG by byli vystaveni častým - a často závažným - infekcím.
  • Inhibitory α1-proteinázy - deficit alfa-1 je znám spíše jako dědičný emfyzém (rozedma plic). Je to dědičná vada, která může vyvolat závažné plicní onemocnění u dospělých a onemocnění plic a/nebo jater u dětí a dospělých.
  • Albumin - albumin se používá při léčbě popálenin, u pacientů, kteří utrpěli trauma a u pacientů po operacích.
  • Hyperimunoglobuliny - tyto se používají při léčbě vztekliny, tetanu, u pacientů na dialýze a příjemců transplantovaných orgánů. Také se podávají těhotným ženám, které trpí Rh inkompatibilitou, kdy matka a plod mají nekompatibilní krev. Tento stav může vést k vážnému poškození nebo smrti nenarozeného dítěte. 

 hemofilie

popaleniny

Benefity dárcovství

  • pravidelné lékařské prohlídky
  • pravidelné testování krve na závažná, někdy i smrtelná onemocnění
  • včasná diagnóza případného onemocnění znamená rychlejší úzdravu či zpomalení postupu choroby, méně komplikací a menší následky
  • zjištění krevní skupiny (zdarma po 5. odběru)
  • pomoc při úzdravě nemocných lidí a často záchrana životů

Příběhy našich dárců:

240 F 66219358 

Pan P.O. (23 let) byl pravidelným dárcem kravní plazmy. Při pravidelné prohlídce se opakovali problémy s tlakem a následně lékař objevil drobnou šelest na srdci. Okamžitě po tomto zjištění mu byla doporučena návštěva kardiologa. Asi týden poté nám přišlo poděkování na facebook. Teď se léčí na krevní tlak a jeho problémy ze srdcem se včasně léčí…

Pan H.N. přišel s kolegy na odběr krevní plazmy, při jednotlivých odběrech vždy testujeme krev na různé choroby (žloutenka typu B a C, syfilis, HIV…). Již po prvním odběru jsme zachytili u tohoto dárce žloutenku typu C v ranné fázy. Okamžitě po tomto zjištění jsme zajistili odborné vyšetření v IKEMu u MUDr. Frankové, která pacienta zařadila do specifického programu léčby noninterferonovou léčbou. V současnosti se pacient těší výbornému zdraví. V případě, že by se pan H.N. rozhodl nejít darovat krevní plazmu, nemuselo by se na tuto nemoc přijít. Žloutenka typu C proběhne ve většině případů bez jakýchkoliv příznaků nebo jako lehké chřipkové onemocnění. V případě včasného odhalení je možná krátká a velmi účinná léčba. Jedná se o nebezpečnou chorobu s pomalou progresí, než se zánět jater vyvine do stavu ohrožujícího život.

Příběh pacientky, které dárci plazmy zachránili život

Paní J. T. trpí závažnou nedostatečností alfa-1 antitrypsinu (A1AT), vrozenou poruchou, která postihuje plíce a způsobuje dýchací obtíže. Toto dědičné onemocnění, často označované jako dědičný emfyzém, je smrtelnější než typ, který je způsoben kouřením. Vzduch a znečišťující látky ničí pacientovy plíce a mohou vést ke smrti dříve, než pacient dosáhne věku 45 let. Paní J. T. byla diagnostikována v 28 letech po chronickém nachlazení, opakovaných zánětech průdušek a zápalech plic, na které nezabírala žádná antibiotika. Předpověděli jí 10 let života. Poté se započalo s léčbou léčbu inhibitory alfa-1 proteinázy. Porazila onu poruchu a nedávno oslavila 50. narozeniny. Sama pacientka říká: „Jsem nesmírně vděčná za to, že jsem nikdy nemusela podstoupit náročnou operaci plic, ani jinou plicní operaci. V roce 2010 mi byl zaveden venózní port, abych si mohla podávat infuze sama. Díky náhradní léčbě se můj zdravotní stav stabilizoval a lékaři předpokládají, že degenerace mých plic bude postupovat podle vzorců běžného stárnutí".

240 F 78813678 

 

Příběh Lenky Kouřilové, člověka závislého na lécích vyráběných z krevní plazmy.

O NÁS

Daruj krevní plazmu.
Pomoz šířit osvětovou kampaň UDĚLEJ TO.
Získej nejen dobrý pocit za pomoc druhým.

CARA PLASMA

Nejmodernější plazmacentrum v České republice. Sledujte nás na